full screen background image

Halterofile botoșănence pe podiumul Campionatelor Europene din Georgia

Delegația României pentru Campionatele Europene din Georgia – Competiție de Calificare Olimpică Tokio 2020, condusă de presedintele Nicu Vlad și secretarul general Alexandru Pădure, are în componență  14 sportivi, între care și botoșănencele
Sorina Hulpan (59 kg),  Loredana Toma (64 kg) și Bianca Molie (71 kg).

Tricolorii participă, în perioada 06 – 13 aprilie, la Batumi, la competiția continentală destinată seniorilor.
Sportiva Sorina Hulpan, legitimată la Steaua București, a cucerit, luni seara, 8 aprilie 2019, medalia de bronz la stilul aruncat, la categoria 59 kg.
Sorina a ocupat poziția a treia în clasament cu o performanţă de 117 kilograme.
La total şi la smuls, sportiva de la Steaua București a obţinut un loc 4 şi un loc 5, cu 212 kg şi 95 Kg.
Astăzi, halterofilele Loredana Toma si Irina Lepsa si-au adjudecat aurul si argintul continental, la totalul olimpic, in limitele categoriei 64 Kg, cu 239 Kg si 229 Kg.
Situatie similara si la stilul smuls, unde Loredana s-a impus cu 111 Kg, iar Irina a urcat pe cea de-a doua treapta a podiumului cu 102 Kg. La stilul aruncat Toma si-a pastrat cea mai stralucitoare medalie cu 128 Kg, in timp ce Irina a castigat bronzul cu 127 Kg.
Loredana a doborat cele 3 recorduri europene de tineret U23 si recordul european de seniori, la stilul smuls.